رفع تیرگی‌های بدن (به زودی)علت تیرگی زیر بغل و کشاله ران و روش‌های درمان آن


عده زیادی از کاربران در مورد مشکل تیرگی کشاله ران و زیر بغل سوالاتی داشته که تصمیم گرفته شد در این مبحث به بررسی علل شایع این مشکلات بپردازیم. تعداد زیادی از افراد مخصوصا کسانی که پوست سبزه‌ای دارند از تیرگی زیر بغل و یا تیرگی کشاله ران که همان محل اتصال ران‌ها به بدن است شکایت دارند. می‌دانیم که پوست بدن در همه نواحی یکنواخت نیست و در بعضی نواحی به صورت طبیعی تیره‌تر و یا روشن‌تر از سایر قسمت‌ها است. مثلا سر آرنج‌ها، سر زانوها، دور چشم‌ها، زیر بغل ، کشاله ران، قوزک پا و آلت تناسلی معمولا کمی تیره‌تر و یا حتی در بعضی موارد کمی روشن‌تر از بقیه پوست است.
علل تیرگی نواحی چین‌ها (کشاله ران و زیر بغل)


 • عوامل ژنتیکی: عوامل ژنتیکی از شایع‌ترین علل تیرگی پوست ناحیه تناسلی و زیر بغل است. تفاوت‌های رنگی ژنتیکی است که سبب می‌گردد بعضی افراد بیشتر از سایرین تیرگی پوست در این قسمت‌ها را تجربه کنند و معمولا در این افراد نمی‌توان کمک زیادی برای رفع تیرگی انجام داد.
 • بالا رفتن سن: بالا رفتن سن تغییرات هورمونی در فرد ایجاد می‌کند که می‌تواند به تیره شدن این تیرگی منجر شود.
 • تغییرات و اختلالات هورمونی: در طول عمر یک زن یکسری تغییرات هورمونی با سیکل قاعدگی، حاملگی و بیماری‌ها رخ می‌دهد.
 • رطوبت و تعریق: پوشیده بودن این نواحی از بدن باعث عدم رسیدن هوای تازه، تجمع رطوبت و عرق در آن‌ها می‌شود. به طور طبیعی در نواحی چین‌های بدن به دلیل تجمع عرق و پوست مرده امکان تغییر رنگ بیشتر وجود دارد.
 • پوشیدن لباس تنگ و لباس زیر ساخته شده از الیاف مصنوعی: لباس‌های پلاستیکی باعث ایجاد عدم تهویه کافی و درنتیجه سیاه شدن پوست زیر بغل و قسمت تناسلی می‌شود. همچنین برخی با پوشیدن شلوارهای جین به دلیل سایش دچار حساسیت و تحریکات پوستی می‌شوند که این مورد هم دلیل دیگری برای تیرگی واژن است.
 • پیاده‌روی و راه رفتن زیاد: این امر باعث سایش مداوم پوست می‌شود که منجر به تغییر رنگ پوست می‌شود.
 • استفاده مکرر از تیغ یا ژیلت: از بین بردن موهای زائد با استفاده از ژیلت، اپیلاسیون و موبر به مرور زمان می‌تواند موجب تیرگی پوست شود.
 • استفاده مکرر از پودر تالک: تالک در بسیاری از صنایع مانند مواد آرایشی، لوسیون‌ها و پودرهای مخصوص بدن (حتی پودرهای بچه) استفاده می‌شود.
 • اختلال در غدد فوق کلیوی: غدد فوق کلیوی یا غده‌های آدرنال (Adrenal) یک جفت غده درون‌ریز هستند که هر کدام بر روی کلیه‌ها قرار دارند.
 • بارداری: بارداری می‌تواند موجب تغییر رنگ پوست واژن و زیر بغل شود. معمولا این مورد پس از زایمان خود‌به‌خود محو می‌شود ولی در برخی از خانم‌ها این فرایند برگشت ناپذیر است و پوست واژن تیره باقی خواهد ماند.
 • چاقی: تیرگی پوست واژن در افراد چاق
 • آکانتوزنگریکانس: اغلب در افراد چاق و شاید همراه با اختلالات غدد دورن‌ریز از جمله پرکاری و کم کاری تیرئید، بیماری سندرم پلی کیستیک تخمدان (pco) و دیابت (مرض قند) همراه باشد. در آکانتوزنگریکانس که پشت و کناره‌های گردن را هم درگیر می‌کند پوست حالت مخملی و تیره پیدا می‌کند و به مرور به ضخامت و تیرگی آن افزوده می‌شود. اگر آکانتوزنگریکانس برای اولین بار در سنین بالای 40 سال رخ دهد باید قبل از هر چیز علل بدخیمی را بررسی کرد.
 • سایر بیماری‌ها: از جمله سرطان معده، بیماری کوشینگ، بیماری آکرومگالی، سندروم تخمدان پلی کیستیک، اختلالات پوستی و کبدی و کم کاری یا پر کاری تیروئید.


درمان تیرگی نواحی چین (کشاله ران و زیر بغل)


پوست نواحی چین‌ها (زیر بغل و کشاله ران) به دلیل نازک‌تر بودن پوست و این که معمولا این محل‌ها پر از باکتری هستند و همچنین به دلیل تجمع عرق و سلول‌های مرده پوست، برای مصرف داروهای ضدلک قوی یا کرم‌های لایه‌‌بردار مناسب نیستند و نمی‌توان از انواع ضد‌لک‌هایی که در صورت به کار می‌رود، در روی پوست این نواحی استفاده کرد، چون امکان دارد پوست این ناحیه تحریک شود و خود سبب خارش و تیره شدن و یا حتی زخم شدن پوست شود.

کلینیک پوست و زیبایی دکتر رضاییان با تجهیزات ویژه، امکان دسترسی هموطنان را به برترین و بروزترین تکنولوژی در این رابطه فراهم کرده است.

در این کلینیک با استفاده از دستگاه اکتی­لایت که جدیدترین دستگاه با بروزترین تکنولوژی جهت درمان این موارد است، امکان روشن سازى و جوان‌سازى پوست ناحیه کشاله­ران و تناسلى و… را فراهم کرده است.


هزینه رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران:


روش درمان تیرگی زیر بغل و کشاله ران باید براساس علت و شدت، به صورت حضوری و طی معاینه توسط پزشک مشخص و هزینه‌ی آن تعیین ‌گردد.


کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به خانم دکتر مهناز رضاییان زاده میباشد. طراحی وب سایت توسط: متین یزدان دوست yazdandoost_matin@yahoo.com