خداحافظی با جوش های جوانی

از-بین-بردن-جای-جوش.jpg

خداحافظی با جوش های جوانی:

آکنه یا جوش صورت یک اختلال پوستی التهابی است که در سنین نوجوانی شروع می شود، این عارضه فولیکول مو و نواحی از بدن که دارای غدد سباسه فراوان است مثل اطراف بینی، پیشانی، چانه، قسمت های فوقانی پشت و سینه و شانه ها را درگیر می کند.

آکنه یک بیماری کشنده نیست ولی می تواند باعث اسکار دائمی و مشکلات روحی و روانی بزرگی برای بیمار شود.

بررسی اولیه بیمار مبتلا به آکنه شامل نوع و محل ضایعات آکنه ای است. پیدایش آکنه یا جوش صورت معمولا ناشی از یک علت خاص نیست، بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند،از جمله:

ارث، تغییرات هورمونی، میکروب ها، نوع غذا، مشکلات عصبی و روحی، نوع پوست، بهداشت صورت، مصرف برخی داروها و بعضی بیماری ها از جمله عواملی است که در ایجاد این بیماری نقش دارد.
افراد مبتلا به طور مکرر دچار ضایعات مختلف آکنه می شوند که در ذیل توضیح داده شده است :

کومدون : ضایعات پایه آکنه، کومدون نامیده می شود که در حقیقت مجرای مسدود شده و متورم فولیکول مو است. اگر فولیکول مسدود، زیر پوست بماند و به سطح آن راه نیابد، یک برآمدگی سفید در سطح پوست تولید می کند که به آن کومدون سر سفید می گویند. کومدونی که به سطح پوست می رسد در سطح پوست باز شده و با اکسیژن هوا ترکیب شده که به دلیل تغییر رنگ به آن کومدون سر سیاه می گویند.

پاپولضایعات ملتهب کوچک صورتی رنگ در پوست است که ممکن است در لمس دردناک باشد.
پوستول : پاپول هایی هستند که با ترشحات چرکی سفید یا زرد رنگ پر شده اند.
ندول : ضایعات بزرگ، دردناک و سفتی که در عمق پوست قرار دارند.
کیستضایعات عمقی، دردناک و مملو از چرک که سبب بروز جوشگاه ( اسکار ) می شوند.

اغلب بیماران همزمان به دویا چند نوع از این عارضه ها مبتلا هستند، برای درمان:

راه اول: ابتدا باید از کنده کاری و دستکاری جوش ها به شدت پرهیز کرد، کرم های حاوی ترتینوئین و لایه بردار راه اول درمان هستند. همچنین این کرم ها برای جلوگیری از برگشت جوش موثرند.

راه دوم : آنتی بیوتیک های خوراکی هستند که زیر نظر پزشک تجویز می شوند.
یکی از درمان های بسیار موثر به عنوان خط پایانی جوش های کیستی و ملتهب، داروهای خوراکی ایزوترتینوئین یا راکوتان می باشد.

روش سوم : در صورت عدم پاسخ به روش های بالا، لیزرها، پیلینگ­­ها و یا میکرودرم ابریژن موثر می باشند.

بهترین روش : در کلینیک دکتر رضاییان از دستگاه اکتی­لایت که جدیدترین دستگاه با بروزترین تکنولوژی جهت درمان جوش­های صورت است، استفاده می­گردد.

برخی اوقات در افراد مبتلا به جوش فرورفتگی هایی ایجاد می شود که در ابتدا مصرف راکوتان توصیه شده است، راکوتان جوش ها را ریشه کن و بنابراین از بوجود آمدن فرورفتگی های جدید پیشگیری می کند، همچنین خود راکوتان در بهبود فرورفتگی ها کمی موثر است.

یک سال پس از آخرین مصرف راکوتان اگر همچنان جاهای فرو رفته باقی مانده بود، بهترین راه درمان اسکار فرو رفته، لیزر فراکشنال CO2 است.

برجستگی در سطح پوست که کمتر از موارد دیگر شایع است، اگر به شکل گوشت اضافه یا کلوئید در ناحیه ی بالای کمر و پشت و سینه ها ایجاد شود، تزریق آمپول کورتون همراه لیزر PDLموثر است که باید طی جلسات مکرر انجام شود و در شرایطی که PDLدر دسترس نباشد، سیستم های نوری IPL نیز موثر واقع می گردند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به خانم دکتر مهناز رضاییان زاده میباشد. طراحی وب سایت توسط: متین یزدان دوست yazdandoost_matin@yahoo.com